Back to Top

ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام با نام اختصاری (KLM)

مجموعه: خارجی

ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام با نام اختصاری (KLM) و با نام کامل (Koniklijke Luchtvaart Maatschapij) بخشی از شرکت هواپیمایی ایرفرانس-کی ال ام است. ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام پیش از ادغام در ایرفرانس هواپیمایی ملی هلند به شمار می‌رفت. در زبان انگلیسی ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام به نام Royal Dutch KLM شناخته می‌شود. شرکت هواپیمایی ایرفرانس-کی ال ام یک شرکت فرانسوی-هلندی است که تحت قوانین کشور فرانسه قراردارد و پایگاه اصلی ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام در نزدیکی فرودگاه شارل دوگل شهر پاریس واقع است.ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام در آمستردام از فرودگاه اسکیپ هول پرواز و دفتر اصلی آن  در شهر آمستردام است. کی ال ام یکی از  بزرگ‌ترین و معتبر ترین شرکتهای هواپیمایی اروپا به شمار می‌رود.(از نظر حجم مسافر، میزان درآمد سالیانه و مسافت طی شده) کی ال ام در سال ۲۰۰۴ میلادی بیش از ۶ میلیون مسافر را از طریق آمستردام و پاریس به سراسر جهان جابجا نمود. ایرفرانس-کی ال ام یکی از اعضای اصلی کارتل هوایی اسکای تیم آلیانس به شمار می‌رود. از دیگر اعضای این کارتل می‌توان به هواپیمایی دلتا، آئرومکزیکو، هواپیمایی کره، هواپیمایی چک، آلیتالیا، هواپیمایی نورث وست، آئروفلوت و هواپیمایی کنتیننتال اشاره کرد. هر دو شرکت ایرفرانس فرانسه و کی ال ام هلند پس از ادغام نیز با نشان اختصاصی خود پرواز می‌کنند.

ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام که از سال ۲۰۰۵ ارزان ترین شرکت هواپیمایی اروپا محسوب می شد و بیشترین پروازهای بدون بار و ارزان میان آسیا اروپا و آمریکا را انجام می‌دهد در روز ۷ اکتبر سال ۱۹۱۹ میلادی تأسیس شد. این موضوع کی ال ام را به قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی جهان که هنوز تحت نام اولیه خود فعالیت می‌کند تبدیل کرده‌است. اولین پرواز کی ال ام در روز ۱۷ می‌سال ۱۹۲۰ و در مسیر لندن به آمستردام انجام گرفت. تنها مسافران این پرواز دو خبرنگار انگلیسی و تعدادی روزنامه بودند. این پرواز با یک فروند هواپیمای ایر کو دهاویلند DH۱۶ با شناسه EALU صورت گرفت. جری شاو خلبانی این پرواز را به عهده داشت. با این حال پروازهای منظم شرکت از سال ۱۹۲۱ آغاز شد. در آن زمان ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام پروازهای مختلفی را از آمستردام به مقصد شهرهایی چون روتردام، بروکسل، پاریس، لندن، برمن، کپنهاک و مالمو با هواپیماهای فوکر F۲&۳ انجام می‌داد.

پروازهای بین قاره‌ای ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام در سال ۱۹۲۹ با پرواز به کلونی در اندونزی آغاز شد. این پرواز توسط هواپیماهای فوکر F7-B انجام می‌گرفت. اولین پرواز شرکت بر فراز اقیانوس اطلس در دسامبر سال ۱۹۳۴ به مقصد کوراکوا آغاز شد. در ۲۱ ماه می‌سال ۱۹۴۶ ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام پرواز منظم آمستردام به نیویورک را راه اندازی نمود. نخستین پرواز شرکت برفرلز قطب شمال در سال ۱۹۵۸ و به مقصد ژاپن انجام گرفت.

در مارس سال ۱۹۶۰، ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام نخستین هواپیمای جت را وارد ناوگان خود کرد: یک فروند داگلاس دی سی ۸. استفاده از فرودگاه اسکیپول(Schiplol Airport) در سال ۱۹۶۷ آغاز شد، و اولین بویینگ ۷۴۷ در فوریه ۱۹۷۱ وارد ناوگان شرکت گشت. در این سال عصر هواپیماهای جت پهن پیکر برای کی ال ام آغاز گشت. در ژوئن سال ۱۹۸۹ شرکت اولین بویینگ ۷۴۷-۴۰۰ خود را به نمایش گذاشت. در ژوئیه سال بعد اعلام شد ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام ۲۰ درصد از سهام شرکت آمریکایی نورث وست(Northwest Airlines) را خریداری کرده‌است، این موضوع سبب ایجاد اتحادی قدرتمند بین این دو شرکت هواپیمایی گشت. درمارس سال ۱۹۹۹ هر دو شرکت راه اندازی ورلد بیزینس کلاس(World Business Cladd) را در پروازهای بین قاره‌ای خود اعلام کردند. اولین بویینگ ۷۶۷-۳۰۰ای آر، کی ال ام در ژوئیه ۱۹۹۵ به پرواز درآمد.

در مارس و ژوئن ۲۰۰۲ ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام اعلام کرد، با خرید هواپیماهای بویینگ ۷۷۷-۲۰۰ای آر و ایرباس‌های ای ۳۳۰-۲۰۰ و بازنشسته کردن هواپیماهای بویینگ ۷۶۷، ۷۴۷-۳۰۰ و مک دانل داگلاس ام دی ۱۱ ناوگان بین قاره‌ای خود را نوسازی خواهد کرد. در همین چارچوب در نخستین بویینگ ۷۷۷ در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۳ و نخستین ایرباس ای ۳۳۰ در ۲۵ آگوست ۲۰۰۵ به ناوگان کی ال ام پیوست.متاسفانه در حال حضر به دلیل تحریمهای ظالمانه غرب علیه ایران کی ال ام ایر ویز هیچ پروازی از ایران به امستردام ندارد.ایرلاین و شرکت هواپیمایی کی ال ام با کد یاتا KL و کد ایکائو KLM پرواز می کند.